تنفس سالم در هوای شهرها با توسعه سوخت زیستی

به گزارش زرین گراف، سوخت های زیستی جایگزین بسیار مناسبی برای سوخت های فسیلی فعلی هستند که علاوه بر کاهش هزینه، دوست دار محیط زیست نیز به شمار می فرایند.

تنفس سالم در هوای شهرها با توسعه سوخت زیستی

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سوخت های زیستی جایگزین بسیار مناسبی برای سوخت های فسیلی فعلی هستند که علاوه بر کاهش هزینه، دوست دار محیط زیست نیز به شمار می فرایند.

محتوای انرژی سوخت زیستی از منابع زیستی و مواد آلی که بدن موجودات زنده را می سازند به وجود آمده است. در واقع سوخت زیستى نوعى از سوخت است که از منابع زیست توده یا بیومس به وجود مى آید. این به آن معناست که ماهیت سوخت زیستى به گیاهان برمی گردد و همین امر موجب تجدیدپذیر بودن آن می گردد.

سوخت هایی به صورت جامد، مایع و گاز

منبع اصلی انرژی در زیست توده ها انرژی خورشید است که طی فرآیند فوتوسنتز در گیاه ذخیره می گردد. این انرژی ذخیره شده در گیاهان و زیست توده ها می تواند طی فرایند های مختلف حرارتی، تبدیل شیمیایی و تبدیل بیوشیمیایی به انرژی قابل استفاده برای انسان تبدیل گردد.

بحران انرژی و آثار زیست محیطی آن اقبال عمومی کشور ها به استفاده از سوخت های فسیلی را کم نموده است و دولت ها به سمت فراوری و صنعتی کردن سوخت های زیستی در حال حرکت هستند. سوخت هایی که به صورت جامد، مایع و گاز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

ضرورت استفاده از این سوخت ها، به مقدار ای است که علاوه بر حفظ محیط زیست، با توجه به مصرف بالای سوخت در کشور، یاری موثری به مسئولان در زمینه کنترل مصرف سوخت های فعلی خواهد نمود.

آینده مالی بهتر

اگرچه بالغ بر 70 سال است که کشور ها به سمت توسعه این نوع سوخت و جایگزینی آن با سوخت های فسیلی رفته اند، اما زمینه های بهره وری این سوخت در کشور هنوز با آن شرایط آرمانی فاصله بسیاری دارد.

این ضرورت برای کشور ما از آن نظر مهم است که ذخیره سوخت های فسیلی کشور از جمله نفت، سالانه در حال کاهش است و این شرایط، آینده سال های دور کشور را با مسائل بسیاری روبرو می سازد. از همین رو، توسعه سوخت های زیستی، علاوه بر کاهش آلودگی هوای شهرها، زمینه را برای آینده مالی بهتر فراهم نموده و پشتوانه صرف به نفت را کاهش می دهد.

بعلاوه سبب می گردد تا مصرف سوخت در کشور فرایند بهینه ای را در پیش بگیرد چرا که در حال حاضر ایران یکی از کشور هایی با مصرف سوخت و انرژی بسیار بالایی است که این شاخص نمی تواند با رشد مالی، توسعه برنامه های حافظ محیط زیست و فرایند توسعه کلان کشور هم راستا باشد.

ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یکی از حامیان توسعه و ترویج استفاده از سوخت های زیستی در کشور است تا با مجموعه ای از فعالیت ها، زیان های جبران ناپذیر سوخت های فسیلی بر روی اقتصاد کشور، سلامت انسان و محیط زیست را کاهش دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 بهمن 1400 بروزرسانی: 24 بهمن 1400 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 1146

به "تنفس سالم در هوای شهرها با توسعه سوخت زیستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنفس سالم در هوای شهرها با توسعه سوخت زیستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید