بهبود حکمروایی شهری و افزایش صرفه جویی های اقتصادی؛ ازمزایای اجرای تفاهمنامه عملکردی

به گزارش زرین گراف، مدیرکل برنامه و بودجه شهرداری تهران، بهبود حکمروایی شهری و افزایش صرفه جویی های اقتصادی را از مزایای اجرای تفاهمنامه عملکردی دانست و گفت: ایده محوری تفاهم نامه عملکردی بر مبنای اعطای اختیارات به مدیران و جوابگو نمودن آنان پایدار است و بر شعار بگذارید مدیران مدیریت نمایند تاکید دارد.

بهبود حکمروایی شهری و افزایش صرفه جویی های اقتصادی؛ ازمزایای اجرای تفاهمنامه عملکردی

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی معاونت برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران، روح اله شهیدی پور با بیان اینکه در تفاهمنامه عملکردی، اهداف سازمانی و فردی مورد نظر مدیران ارشد ستادی در رابطه با یک واحد عملیاتی و مدیر آن تعیین شده و پس از آنالیز و پذیرش مدیر مربوطه ابلاغ می گردد؛ گفت: از سوی دیگر اختیارات لازم برای مدیر عملیاتی در حوزه های مختلف بودجه ای و منابع انسانی فراهم می گردد. سپس با لحاظ نمودن اصل جوابگویی مدیران، عملکرد سازمانی و فردی مدیر در بازه های زمانی 3 ماهه ارزیابی شده و در صورت موفقیت در دستیابی به اهداف سازمانی و فردی، پاداش متناسب به مدیران و کارکنان پرداخت می گردد.

او با اشاره به امضای نخستین تفاهمنامه عملکردی در شهرداری تهران در مهرماه 1399 گفت: با همکاری معاونت های برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورا و توسعه منابع انسانی شهرداری تهران (ادارات کل برنامه و بودجه، ارزیابی عملکرد و بهبود مدیریت، منابع انسانی و ارزشیابی و کارگزینی مدیران)، الگویی برای تفاهم نامه عملکردی تدوین و به طور آزمایشی در شهرداری منطقه 22 برای بازه زمانی شش ماهه دوم سال 1399 اجرایی شده است.

مدیرکل برنامه و بودجه شهرداری تهران، تفاهمنامه عملکردی را مبتنی بر مبنای قانونی دانست و اضافه نمود: بر اساس تبصره 8 بودجه سال 1399، شهرداری تهران موظف شده در امسال نظام بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد را با استفاده از تفاهم نامه عملکردی به صورت آزمایشی پیاده سازی نماید. در ماده 32 برنامه پنجم توسعه شهر تهران نیز این موضوع تکلیف شده است. همچنین در برنامه 5ساله ششم توسعه کشور نیز بر اجرایی نمودن آن تأکید شده و دولت نیز در سال های اخیر اهتمام ویژه ای به پیاده سازی آن دارد.

او ایده محوری تفاهم نامه عملکردی را بگذارید مدیران مدیریت نمایند اعلام کرد و اضافه نمود: در صورتی که مدیران، از اختیارات کافی در حوزه کاری خود برخوردار بوده و در قبال دستیابی به نتایج و اهداف سازمانی جوابگو باشند؛ امکان مدیریت واقعی فراهم می گردد و مدیران می توانند به حداکثر کارایی و اثربخشی دست یابند، لذا ضمن ارتقاء حکمروایی شهری، صرفه جویی های مالی و مالی نیز بروز خواهد نمود.

شهیدی پور در مورد تمایز تفاهمنامه عملکردی با سایر روش ها و تکنیک های مرسوم مدیریتی گفت: در روش های سنتی و مرسوم مدیریت بخش عمومی، مدیران ارشد برنامه سالیانه (بودجه) را با جزییات دقیق و مفصل و بعضاً انعطاف ناپذیر برای واحدهای عملیاتی ترسیم کرده، با تدوین و ابلاغ بخشنامه ها و شیوه نامه های متعدد در حوزه های مختلف از جمله حوزه منابع انسانی عملاً دست مدیران عملیاتی در بسیاری از موارد اجرایی بسته خواهد شد. در صورتی که در رویکردهای مدیریت نوین بخش عمومی (New Public Management) می بایست بستر لازم برای اِعمال مدیریت بهینه توسط مدیران عملیاتی با اعطای اختیارات به آنان فراهم گردد تا بتوانند با تکیه بر پتانسیل های بالقوه فردی و سازمانی در جهت ارتقای بهره وری گام بردارند.

او، تنظیم و مبادله تفاهم نامه عملکردی شهرداری منطقه 22 را نخستین گام در جهت پیاده سازی بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد توصیف کرد و اضافه نمود: در مراحل بعد ضروری است تفاهم نامه عملکردی با چند منطقه و شرکت و سازمان دیگر منعقد گردد. در صورت موفقیت آمیز بودن این مرحله (فاز آزمایشی) و با بهره گیری از نتایج حاصل از آن، بودجه سال 1400 در بخش قابل توجهی از واحدهای سازمانی شهرداری تهران با تکنیک بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد و در قالب تفاهم نامه عملکردی تدوین و به شورای شهر ارائه خواهد شد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 454

به "بهبود حکمروایی شهری و افزایش صرفه جویی های اقتصادی؛ ازمزایای اجرای تفاهمنامه عملکردی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهبود حکمروایی شهری و افزایش صرفه جویی های اقتصادی؛ ازمزایای اجرای تفاهمنامه عملکردی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید