آشنایی با خواص دارویی ترنجبین

به گزارش زرین گراف، عضو گروه پژوهشی تولید و فرآوری گیاهان استراتژیک مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی گفت: ترنجبین دارای خواص درمانی فوق العاده ای است و برای درمان سرفه های خشک همراه با داروهای نرم کننده سینه و گلو بسیار مفید است.

آشنایی با خواص دارویی ترنجبین

به گزارش خبرنگاران از روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، دکتر ساره حسینی گفت: ترنجبین در اثر فعالیت نوعی حشره سخت بالپوش بر روی گیاه خارشتر تولید می شود و در طول ماه های مرداد تا مهر به حداکثر میزان تراوش می رسد. خارشتر گیاهی خودرو در خراسان جنوبی بوده که به شرایط کم آبی و شوری مقاوم است. ترنجبین یک گلوکومانان است و عمدتاً از گالاکتوز و اسیدهای اورونیک تشکیل شده اند و ساختار پلی ساکارید جاذب آب دارد که نقش فیبر را بازی می کند و از دسته ملین های اسموتیک به حساب می آید و دوز معمول مصرف آن 122 میلی گرم بر کیلوگرم روزانه است.

عضو گروه پژوهشی تولید و فرآوری گیاهان استراتژیک مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی بیان نمود: ترکیب شیمیایی ترنجبین شامل 7/47 درصد ملزیتوز ، 44/26 درصد ساکارز، 64/11 درصد فروکتوز، 4/12 درصد صمغ و موسیلاژ و 8/5 درصد خاکستر است. سایر ترکیبات شامل صمغ و موسیلاژ، تانن و املاح مختلف شامل کلسیم، منیزیوم، گوگرد، سیلیسیم و آلومینیوم است.

وی با اشاره به این که از آن جا که ترنجبین یک نوع عسل محسوب می شود و دارای مواد مغذی زیادی است، در ترکیبات داروها و شربت های خون ساز به کار می رود، افزود: بر طبق تحقیق اجرا شده در سال 2015 در مجله Evidence-Based Complementary & Alternative Medicine بخش محلول در آب ترنجبین حاوی ماکرو مولکول کربوهیدرات با فعالیت های مختلف بیولوژیکی و ساختاری است و دارای اثرات تحریک کننده سیستم ایمنی بدن است.

عضو گروه پژوهشی تولید و فرآوری گیاهان استراتژیک مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی بیان نمود: ترنجبین در سیستم های درمانی سرطان ها در طب ایرانی و سنتی کشورمان جایگاه ویژه ای دارد. این دارو برای کنترل رشد سلول های سرطانی نقش زیادی دارد و از آن گذشته مواد غذایی سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با سلول های سرطانی به خوبی تامین می کند. کاربرد آن در علاج سرطان خون به ویژه در بچه ها برای متخصصین طب سنتی آشکار است. البته باید توجه داشت که برای این منظور ترنجبین در کنار مکمل های دیگر دارویی برای علاج سرطان ها به کار می رود.

دکتر حسینی تأکید کرد: با توجه به خواص درمانی بسیار خوب ترنجبین، فرآوری دارویی آن می تواند ارزآوری خوبی برای کشور ایجاد کند. با هدف بهره گیری از ظرفیت گیاهان دارویی استان خراسان جنوبی در جهت کمک به تولید ملی و خلق ثروت، مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی آمادگی دارد با بهره گیری از توان متخصصین خود در حوزه های مختلف علوم کشاورزی و صنایع غذایی با سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی برای انجام تحقیقات کاربردی روی ترنجبین و ورود آن به صنایع غذایی و دارویی استان همکاری کنند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 628

به "آشنایی با خواص دارویی ترنجبین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با خواص دارویی ترنجبین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید