هرآنچه که باید راجع به لکنت زبان در بچه ها بدانیم

به گزارش زرین گراف، اختلال در گفتار به صورت وقفه یا گیر، تکرار کلمه یا بخشی از کلمه یا کشیده شدن بیش از میزانٔ تولید برخی اصوات اتفاق عجیبی نیست، اما وقتی میزان این اختلالات آن قدر زیاد شود که فرایند طبیعی گفتار دچار مشکل شود، دیگر با روان نبودن موقتی گفتار روبرو نیستیم، بلکه با پدیده ای به نام لکنت زبان روبه رو هستیم.

هرآنچه که باید راجع به لکنت زبان در بچه ها بدانیم

لکنت زبان چیست؟

لکنت زبان یا ناروانی گفتار، اختلالی است در الگوی معمول سخن گفتن. لکنت انواع متفاوتی دارد. در یکی از انواع آن، فردِ دچار لکنت ممکن است یک صدا یا هجا را، به ویژه در ابتدای کلمه، تکرار کند. مانند: ما- ما- مار. لکنت می تواند خود را به شکل ممتدکردن یک صدا مانند سسسسسیر نشان بدهد. گاهی لکنت زبان موجب قطع سخن یا از قلم افتادن یک صدا می شود. همچنین گاهی لکنت خود را با تکرار وقفه در میان سخن با صداهایی مانند: آ… یا ام… نشان می دهد.

هر کس در هر سنی ممکن است دچار لکنت زبان شود. اما بیشترین شیوع لکنت در میان بچه هایی است که درحال یادگیری جمله سازی با کمک کلمه ها هستند. در این میان، پسرها بیشتر از دخترها دچار لکنت می شوند. ناروانیِ گفتاریِ معمول اغلب بین 18 تا 24 ماهگی شروع می شود و احتمال دارد تا 5 سالگی کودک بروز و افول داشته باشد.

درمورد یک نفر از هر پنج کودک، شدت ناروانی گفتار در یک زمان به میزان ای می رسد که موجب نگرانی پدرومادر خواهد شد. از هر 20 کودک یکی دچار لکنت طولانی تر از 6 ماه می شود. اینکه لکنت یک کودک در این لحظه شدت دارد و یا اینکه بیشتر از شش ماه طول کشیده است، الزاما به این معنی نیست که لکنت در تمام عمر برای او مشکل ساز خواهد بود. اگر در برخورد با لکنت بدانید در پی چه مواردی باشید و چگونه به لکنت فرزندتان پاسخ بدهید، مانعی قابل توجه بر سر شدت یافتن یا دوام آن خواهید بود.1

علل ایجاد لکنت زبان چیست

فکر یک کودک نوپا پر از سروصدا و همهمه ٔ سؤالات، دستورات و ترانه های بچگانه است. در دوره ای که کودکتان به تدریج یاد می گیرد که چگونه افکار خود را به اصوات قابل فهم تبدیل کند، قطعاً اشتباه می کند، به ویژه وقتی که خسته، هیجان زده یا ناراحت است. گفتار او ممکن است پر از اوم و اه باشد، یا مرتباً کلمات یا عباراتی را تکرار کند. همچنین ممکن است کودک حرف اول یک کلمه را یک یا دو بار تکرار کند. این اشتباهات کاملاً نرمال و طبیعی هستند و خودبه خود ناپدید می شوند.

گیر کردن گاه به گاه روی کلمات که به آن ناروانی گفتار نیز گفته می شود، باز هم با لکنت زبان واقعی فرق دارد. لکنت زبان تنها در 5 درصد از بچه ها بروز می کند و در بچه ها نوپا بسیار غیرمعمول است. اگر فرزندتان واقعاً لکنت داشته باشد، ممکن است صدای اول یک کلمه را بکشد و بگوید س-س-س-سرد، یا صدا را تکرار کند، مانند ش-ش-ش-شیر خوبه! همچنین ممکن است دهانش را باز کند تا چیزی بگوید اما قبل از گفتن چیزی، صدا در گلویش گیر کند. در کنار این انسداد، ممکن است تنشی در فک یا گونه های او مشاهده کنید و او ممکن است به خاطر این تنش رو برگرداند یا مشتش را گره کند.

هیچ کس نمی داند چه چیزی باعث لکنت زبان می شود. بسکمک از محققان فکر می کنند که نقص های کوچکی در مغز کودک ممکن است در زمان بندی و ریتم گفتار او اختلال ایجاد کند. درست همان طور که برخی از بچه ها در گرفتن یک توپ پرتاب شده مشکل دارند، برخی دیگر هم هماهنگی کلامی برای صحبت کردن با وضوح کافی را ندارند. لکنت زبان می تواند در خانواده ها ارثی باشد و در پسران نیز چهار برابر بیشتر از دختران دیده می شود.

اما لکنت زبان هیچ ارتباطی با ضریب هوشی ندارد و نشانه ٔ بد بودن سبک فرزندپروری والدین یا مسائل روانی پنهان نیست. وقایع استرس زا مانند نقل مکان به خانه ٔ تازه یا رفتن به مهدکودک تازه می تواند لکنت زبان را بدتر کند، اما آنها این مشکل را ایجاد نمی کنند.2

علائم لکنت زبان در کودک چیست؟رشد هر کودک فرق دارد. کودک ممکن است علائم لکنت زبان را در خود داشته باشد که بخشی از گفتار و رشد عادی او است. اگر علائم 3 تا 6 ماه طول بکشد ، ممکن است لکنت رشدی داشته باشد. علائم لکنت زبان ممکن است در طول روز و در شرایط مختلف متفاوت باشد. علائم فرزند شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

برای مثال تکرار صداها، هجا ها یا کلمات، تکرار صدا مانند : م م م م مادر

برای مثال صداهای طولانی، ببببببین

به آرامی یا با مکث زیاد صحبت می کند

صحبت هایش قطع شده یا دهان برای صحبت کردن باز است ، اما چیزی گفته نمی شود.

در حال نفس کشیدن هستن یا در حالی که عصبانی هستن صحبت می کنند.

پلک زدن سریع چشم یا لرزش یا تکان دادن لب در هنگام صحبت کردن

لکنت زبان هنگام خستگی ، هیجان یا تحت فشار روانی افزایش می یابد

از صحبت کردن می ترسد.3

والدین برای لکنت زبان کودک چه کاری می توانند انجام بدهند؟

کارهای زیادی هست که والدین و سایر اعضای خانواده می توانند برای کمک به کودک انجام دهند تا او از این مشکل گفتاری عبور کند:

فرصت های حرف زدن را برای او فراهم کنید؛ فرصت هایی همراه با آرامش، سرگرم کننده و لذت بخش.

بدون اینکه درگیر تلویزیون یا سایر مداخله گرها باشید، برای شرکت دادن فرزندتان در گفت وگو ها وقت صرف کنید. برای مثال، می توانید عادت شرکت کردن در صحبت های سر میز شام را به صورت روزانه در او ایجاد کنید.

از حرف زدن کودک تان انتقاد نکنید و بر درست یا دقیق حرف زدنش اصرار نورزید.

وقتی لکنت به یک مشکل تبدیل شده است، کودک را برای برقراری ارتباط کلامی یا سرگرم کردن دیگران با استفاده از کلام تحت فشار قرار ندهید. فعالیت هایی را پیشنهاد بدهید که تبادلات کلامی کمتری را می طلبند.

با حضور فکر به آنچه کودک می گوید گوش بدهید، ارتباط چشمی معمول برقرار کنید، بدون نشان دادن علامتی از بی صبری یا ناامیدی.

در مواجهه با لکنت کودک واکنش منفی نشان ندهید، یا اینکه گفتارش را تصحیح و جمله اش را کامل نکنید. این مهم است که کودک متوجه شود آدم ها می توانند حتی وقتی لکنت دارند، به شکل مؤثری ارتباط برقرار کنند.

اگرچه، عباراتی مانند یه نفس بکش بعد یا شمرده تر بگو برای کمک به کودک گفته می شوند. اما درحقیقت کودک را نسبت به لکنت خود گوش به زنگ تر می کند، پس نباید از این توصیه ها استفاده کرد.

الگویی از حرف زدن آرام و شمرده باشید تا به کود تان کمک کنید سرعت حرف زدنش را کم کند.

از حرف زدن راجع به لکنت با فرزندتان هراسان نباشید. اگر سؤالی می کند یا نگرانی خود را بروز می دهد، به حرفش گوش کنید. به او جوابی بدهید که بیاموزد ایجاد خلل در گفتار طبیعی است و همه آدم ها کم و زیاد آن را تجربه می کنند.1

آیا لکنت زبان نیاز به درمان پزشکی دارد

لکنت زبان در بچه ها معمولاً با پشت سر گذاشتن دوران کودکی برطرف می شود، اما گاهی نیز این مشکل ادامه پیدا می کند. درمان لکنت زبان با رشد کودک و افزایش سن ممکن است مشکل تر شود. بنابراین، پیگیری برای برطرف لکنت را لازم است از دوران کودکی شروع کنیم. نقش خانواده و مداخلهٔ زودهنگام در بهبود و پیشگیری از انتقال لکنت به دوران بزرگسالی نیز بسیار بسیار مهم است.

همچنین مراجعه به پزشک و گفتاردرمانگر برای کودکی که مشکل جدی تری دارد لازم است و البته این نیاز را پزشک کودک شما تشخیص خواهد داد. پس از ارجاع به یک گفتاردرمانگر، فرایند مناسب تر درمان شروع و پیگیری خواهد شد تا به شما و کودک شما یاد ببدهد که چگونه سرعت گفتارش را کنترل کند، هنگام صحبت عضلات خود را منقبض نکند و حرف زدنش دور از فشار و تقلا باشد. به طورکلی، روش های برطرف و درمان لکنت زبان به شکل زیر است:

روش زبانی یا تلفظی
برای انجام این روش، هماهنگی ها بین حنجره، گونه ها، زبان و لب ها لازم است. قبل از چهار یا پنج سالگی به ندرت تعیین می شود که یک کودک لکنت زبان دارد و کندی زبان در اثر اختلالات بدنی یا برآشفتگی های عاطفی، در کودک رشد می کند. گاهی می توان کندزبانی را از راه آموزش برطرف کرد، یعنی به کودک دارای لکنت آموخت که چگونه خیلی آهسته چیزی را بخواند، خیلی آهسته و با توجه خاص به حرف زدن خود، صحبت کند و هر هجایی را با کمال دقت ادا کند.
روش مکمل
در این روش، به بازپروری و پرورش جنبه های دوگانهٔ فکری و زبانی اهمیت داده می شود. این روش بیشتر در مورد بچه ها سه تا هفت ساله استفاده می شود و معمولاً نتایج خوبی دارد. هدف این روش، پرورش دوگانه ای از قدرت و صحت تفکر، قدرت و صحت بیان و گفتار است.
روش روان درمانی
این روش ها در مورد بچه هایی که دچار کشمکش های عاطفی و اختلالات روانی عصبی هستند به کار می رود. اما روش های روان درمانی برای بچه ها در سن های پایین اغلب مفید نیست.
روش دارودرمانی
برخی کارشناسان اعتقاد دارند که یکی از عوامل لکنت زبان، تنش ها، اضطراب و هیجانات عاطفی است. به همین دلیل، داروهای آرام بخش می تواند تا حدودی کودک را از اضطراب و هیجانات عاطفی دور کند و در نتیجه لکنت زبان او را کاهش دهد، اما برای تجویز دارو حتماً سن و نظر پزشک کودک شما اهمیت زیادی دارد.
رفتاردرمانی
یک روش دیگر، تغییرات و اصلاحات رفتاری است. بر اساس نظریهٔ مدافعان این روش، یکی از علل لکنت زبان کودک، رفتارهای ناسازگار و ناهنجار اوست. به همین دلیل، در این روش سعی بر اصلاح رفتارها و در پی آن کاهش لکنت زبان در کودک است.2

پینوشتها

1.www.chetor.com

2.www.madarsho.com

3.www.safirearamesh.com

منبع: راسخون
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 1052

به "هرآنچه که باید راجع به لکنت زبان در بچه ها بدانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرآنچه که باید راجع به لکنت زبان در بچه ها بدانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید