قرص ریسپریدون برای چیست؟ (موارد مصرف و عوارض)

به گزارش زرین گراف، قرص ریسپریدون (Risperidone) از داروهای ضد روان پریشی و ضد جنون است که برای درمان اسکیزوفرنی، برطرف علایم اختلال دوقطبی، برطرف بی قراری در بیماران اوتیسم و درمان اختلالات اضطرابی تجویز می گردد. تب، سفت شدن عضلات، گیجی، تعریق، ضربان قلب سریع، خشکی دهان و خواب آلودگی بعضی از عوارض قرص ریسپریدون می باشد.

قرص ریسپریدون برای چیست؟ (موارد مصرف و عوارض)

بیماری ها و اختلالات روانی متفاوت هستند و هرکدام درمان خاص خود را می طلبد. متاسفانه بعضی افراد تنها به بیماری های جسمی خود اهمیت داده و از درمان بیماری هایی که روح و روان انسان را ذره ذره از بین می برد غافل هستند. چه بسا که روح انسان اگر در سلامت کامل نباشد خود منشا ایجاد بیماری ها و مسائل جسمی می شود. بیماری روان پریشی یک اختلال روانی است که باعث می شود فرد به طور غیرعمد دچار توهم شود. این بیماری از گذشته های دور با علایم خاصی خود را نشان می داده است اما گذشتگانی که از علم روانشناسی بهره ای نداشتند فرد مبتلا را مجنون یا جن زده می خواندند. خوشبختانه برای کنترل روان پریشی داروهای مختلفی وجود دارد و پزشک باتوجه به میزان ضعف یا شدت بیماری ممکن است هرکدام را برای فرد مبتلا تجویز کند. قرص ریسپریدون از داروهای مورد استفاده در این زمینه است که قصد داریم با آن بیشتر آشنا شویم.

سایکوز یا روان پریشی چیست؟

روان پریشی که نام دیگر آن سایکوز است درواقع نوعی شرایط روانی غیرطبیعی است که طی آن فرد دچار توهم و هذیان می شود. در این اختلال فرد ارتباط خود را با محیط واقعی قطع نموده و چیزهایی را که واقعیت ندارند می بیند یا می شنود. در این شرایط معمولا بیمار رفتارها و صحبت های غیرطبیعی داشته و در قدرت تفکر، درک و قضاوت او اختلال ایجاد می شود که خود باعث می شود فرد نتواند فعالیت اجتماعی درستی داشته باشد. مسئله مهمی که در این خصوص وجود دارد این است که فردی که به بیماری سایکوز مبتلا شده است خود را فردی سالم می پندارد و حاضر نیست به عنوان یک بیمار تحت درمان قرار بگیرد. بیماری هایی مثل اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی بعضی از انواع بیماری های روان پریشانه هستند. روان پریشی بیشتر در افراد جوان رخ می دهد و می تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

 • ضربه های شدید مغزی
 • مصرف مواد مخدر یا الکل
 • عوامل ژنتیکی و ارثی
 • ضربه های شدید روانی
 • سکته مغزی یا آلزایمر

علائم نشان دهنده بیماری کدامند؟

فرد مبتلا به سایکوز ممکن است رفتارهای غیرطبیعی و متفاوتی از خود بروز دهد. به طور مثال چنین فردی زود عصبانی می شود، مشکوک و بدبین می شود، دلشوره دارد، دچار بی خوابی می شود، با خود صحبت می نماید، بی دلیل می خندد و یا تمرکز حواس ندارد. فرد مبتلا به روان پریشی ممکن است چند مورد یا همه موارد از علایم این بیماری را با خود داشته باشد.

راه درمان چیست؟

برای برطرف این اختلال معمولا از دارو درمانی استفاده می نمایند. به این صورت که روانپزشک ممکن است پس از معاینه فرد و مشاهده حالات رفتاری او داروهای سایکوتیک را برای وی تجویز کند. این دسته از داروها میزان توهمات و هذیان گویی ها را کاهش داده و تفکر و رفتار فرد مبتلا را پایدار می نمایند. در مواردی که بیماری حاد باشد معمولا فرد مبتلا در بیمارستان های اعصاب و روان بستری شده و تحت درمان قرار می گیرد. داروهایی که در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرد اسامی مختلفی دارد. یکی از این داروها قرص ریسپریدون است که در ادامه بیشتر با آن آشنا می شوید.

قرص ریسپریدون چیست؟

قرص ریسپریدون (Risperidone) از داروهای ضد روان پریشی و ضد جنون است که برای درمان اسکیزوفرنی، برطرف علایم اختلال دوقطبی، برطرف بی قراری در بیماران اوتیسم و درمان اختلالات اضطرابی تجویز می شود. این دارو در درمان اسکیزوفرنی و سایر اختلالات روانی نیز تجویز می شود.

نام های تجاری، موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی:

نام های تجاریRisperdal , Risperdal Consta , Risperdal M-Tab
موارد مصرف

درمان روان پریشی

عوارضتب، سفت شدن عضلات، گیجی، تعریق، ضربان قلب سریع یا غیرمعمول، بی قراری و تنش در عضلات حرکتی (چشم ها، زبان، آرواره و گردن)، لرزش، مسائل بلعی، احساس سبکی در سر، خواب آلودگی و بی قراری خفیف، رویا دیدن بیش از حد معمول، تاری دید سردرد و سرگیجه، اضافه وزن، مسائل ادراری، تهوع، خشکی دهان، یبوست، کاهش میل جنسی و مسائل ارگاسمی
تداخل داروییداروهای سرماخوردگی، داروهای ضدحساسیت، داروهای ضددرد حاوی مواد مخدر، قرص های خواب، شل نماینده عضلات و داروهای ضدصرع، افسردگی و اضطراب، کاربامازپین، فنی توئین، فنوباربیتال، فلوکستین، ریفامپین و داروهای درمان پارکینسون

مقدار و نحوه مصرف قرص ریسپریدون

میزان دقیق مصرف این دارو حتما باید توسط پزشک متخصص معین شود. به طور معمول به منظور درمان اسکیزوفرنی در بزرگسالان مقدار یک میلی گرم از دارو دوبار در روز از راه خوراکی و در روز دوم و سوم، یک میلی گرم دوبار در روز مصرف می شود. می توان دوز دارو را افزایش داده تا به سه میلی گرم دوبار در روز برسد. برای استفاده باید قرص را از بسته بندی خارج نموده و روی زبان خود قرار دهید و اجازه دهید قرص همانند آبنبات روی زبانتان حل شود. توجه داشته باشید که برای بهبود نشانه های بیماری حداقل چند هفته باید به مصرف دارو ادامه دهید.

نکاتی که در رابطه با مصرف این دارو باید بدانید

 1. در صورتیکه سابقه حساسیت دارویی داشته اید این دارو را مصرف نکنید.
 2. اگر مبتلا به بیماری های کبدی و کلیوی هستید و یا مبتلا به افزایش فشار خون یا ناراحتی های قلبی هستید با نظر پزشک این دارو را مصرف کنید.
 3. چنانچه مبتلا به تشنج، صرع، پارکینسون هستید قبل از مصرف دارو پزشک را در جریان قرار دهید.
 4. اگر سابقه داشتن افکار خودکشی داشته اید بااحتیاط و با نظر پزشک دارو را مصرف کنید.
 5. اگر باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید موارد را به اطلاع پزشک برسانید چراکه داروی ریسپریدون می تواند برای جنین مضر باشد.
 6. توصیه می شود در دوران شیردهی از این دارو استفاده نشود و یا حداقل مصرف آن تحت نظر پزشک باشد.
 7. دارو را طبق دستور پزشک مصرف کنید.
 8. هیچ گاه مقدار مصرف دارو را خودسرانه کاهش یا افزایش ندهید.
 9. اگر بعد از گذشت چند هفته از مصرف دارو بهبود نیافتید با پزشکتان مشورت کنید.
 10. در صورتی که یک نوبت از مصرف دارو را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن، آن را میل کنید ولی اگر تقریبا زمان مصرف نوبت بعدی فرارسیده باشد فقط آن نوبت را مصرف کنید و از دو برابر کردن آن خودداری کنید.
 11. ضمن مصرف دارو در انجام کارهایی که احتیاج به هوشیاری بالا دارد مانند رانندگی احتیاط کنید.
 12. ریسپریدون را می توان با غذا و یا بدون آن مصرف کرد.
 13. در صورتی که مبتلا به دیابت هستید، در مدت درمان با این دارو میزان قند خون خود را به طور مرتب اندازه گیری کنید.
 14. هرگز دارو را به یکباره قطع نکنید.

توصیه ها و اقدامات پرستاری

 • بهتر است مصرف دارو در سالمندان با دوزهای پایین تر شروع شود.
 • ایمنی و اثربخشی این دارو در بچه ها به جز در اوتیسم اثبات نشده است.
 • مصرف طولانی مدت دارو می تواند باعث ایجاد اختلالات حرکتی بشود.

امیدواریم از این مطلب استفاده کافی را برده باشید. خواهشمندیم درصورتیکه تجربه مصرف این دارو را داشته و دیدگاهی در این باره دارید با دیگر خوانندگان مجله در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 خرداد 1400 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 626

به "قرص ریسپریدون برای چیست؟ (موارد مصرف و عوارض)" امتیاز دهید

1 کاربر به "قرص ریسپریدون برای چیست؟ (موارد مصرف و عوارض)" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قرص ریسپریدون برای چیست؟ (موارد مصرف و عوارض)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید