دلیل وزوز مداوم گوش چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

به گزارش زرین گراف، برای صحبت در خصوص علل وزوز گوش ضروری است بدانیم که این یک علامت است و به خودی خود یک بیماری نیست. این نشانه ای است که می گوید اختلال زمینه ای وجود دارد که وزوز را ایجاد می نماید.

دلیل وزوز مداوم گوش چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

در اصطلاح پزشکی، وزوز صدایی است که در گوش به صورت صدای زنگ یا سوت مداوم تجربه می گردد و از یک منبع خارجی نمی آید، بنابراین وجود آن باعث ناراحتی در فرد می گردد که رنج می برد و نمی تواند بفهمد که از کجا می آید. همانطور که قبلاً ذکر کردیم، دلایل وزوز گوش فرق دارد، زیرا ما با یک علامت سر و کار داریم، نه یک بیماری. آسیب به گوش و استفاده از بعضی دارو ها با این صدای مداوم همراه است.

آسیب به گوش

گوش دارای سه قسمت اصلی است: بیرونی، میانی و داخلی. ناحیه بیرونی اساساً گوش و مجرای گوش منتهی به پرده گوش است. در داخل پرده گوش یک ناحیه آناتومیک به شکل جعبه وجود دارد که گوش میانی را تشکیل می دهد و ما بیشتر در داخل ارتباطاتی را با سیستم عصبی پیدا می کنیم که اطلاعات را به مغز منتقل می نماید.

اگر گوش میانی یا داخلی به هر علتی آسیب ببیند، می تواند منجر به وزوز گوش گردد. این شرایط بر راهنمایی امواج صوتی تأثیر می گذارد. تومور ها یک علت انکولوژیک جدی هستند که باید زود تشخیص داده شوند. بسیاری از آن ها به آرامی، اما پیوسته رشد می نمایند. گاهی اوقات، صدای خش خش درک شده به وسیله فرد بر اثر فشار سلول های تومور بر روی عصب بوجود می آید.

داخلی تر و سخت تر، مرگ سلول های عصبی در اثر سکته مغزی است. پیامد های سکته مغزی شامل کاهش شنوایی و وزوز گوش است. این امر در ابتدا تا حد زیادی به محل خونریزی یا انسداد شریانی بستگی دارد.

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نویز های شدید

افرادی که در بخش زیادی از روز با ماشین آلات پر سر و صدا یا در محیط هایی با خروجی دسیبل بالا کار می نمایند، احتمالاً در خارج از ساعات کاری خود از این صدای سوت رنج می برند. برای مثال اپراتور های بریکر هیدرولیک از این موارد است.

هنگام گوش دادن به موسیقی با صدای بلند با هدفون نیز به گوش آسیب می رسد. این علل وزوز گوش می توانند منجر به اختلالات گذرا یا پایدار و مزمن شوند. درمان همواره شامل کاهش قرار گرفتن در معرض سر و صدا یا خارج کردن فرد از محیط مضر برای مدت طولانی است.

دارو ها

دارو هایی که باعث وزوز گوش می شوند توانایی آسیب رساندن به گوش در سطوح مختلف پس از مصرف را دارند. همواره موضوع دوز مطرح نیست، اگرچه زمانی که از مقادیر توصیه شده جهت درمان فراتر رود، خطر افزایش می یابد. از جمله رایج ترین دارو های اتوتوکسیک می توان به موارد زیر اشاره نمود:

دیورتیک های حلقه ای

این ها دارو هایی برای فشار خون شریانی هستند که می توانند به تنهایی مصرف شوند یا با سایر دارو های ضد فشار خون ترکیب شوند.

کلروکین

به عنوان دارویی برای مالاریا، استفاده از آن در دنیا گسترده است.

جنتامایسین

شاید این آنتی بیوتیک بیشترین ارتباط را با سمیت گوش دارد. می توان آن را طبق پروتکل هایی استفاده کرد، اما وقتی بیش از حد ایمنی تجویز گردد، گوش ها دچار مشکل می شوند.

آسپرین

استیل سالیسیلیک اسید در صورت مصرف نامناسب برای چندین ماه می تواند باعث وزوز گوش گردد.

اختلالات مفصل گیجگاهی فکی

مفصل بین فک پایین و استخوان تمپورال جمجمه، مفصلی است که جویدن را امکان پذیر می نماید. همراه با این مکانیسم، عضله ماستر تضمین می نماید که دهان با حرکت فک باز و بسته می گردد. در افراد مبتلا به دندان قروچه، که به فشردن پاتولوژیک شبانه دندان ها گفته می گردد، مفصل وارد حالت اختلال در عملکرد می گردد و آنطور که باید بسته نمی گردد، بافت های نرم اطراف ملتهب می شوند و محور مرکزی که روی آن قرار می گیرد از بین می رود.

همانطور که ناحیه نزدیک گوش ملتهب می گردد، ساختار های مرتبط با گوش خارجی و میانی نیز ملتهب می شوند. این می تواند باعث وزوز گوش در بعضی از بیماران گردد.

همین امر در خصوص انقباضات شدید دهانه رحم که انقباضات آن ها به سمت ناحیه جلویی حرکت می نماید و در نتیجه فک پایین را تحت تأثیر قرار می دهد، صدق می نماید. بعلاوه به علت نزدیکی، گوش ملتهب می گردد و صدا های داخلی فراوری می گردد که ربطی به منبع صوتی خارجی ندارد.

چگونه از علل وزوز گوش جلوگیری کنیم

پیشگیری از علل وزوز گوش آسان نیست، زیرا تظاهرات و منشأ آن فرق دارد. با این حال، می توان اقدامات کلی را برای کاهش آسیب های احتمالی و محافظت از گوش انجام داد. از جمله این اقدامات کنترل و قرار نگرفتن در معرض صدا های شدید است. بعضی از مشاغل به محافظ شنوایی تخصصی برای کاهش دسی بلی که به وسیله گوش وارد پرده صماخ می گردد، احتیاج دارند.

از سوی دیگر، هنگامی که علائم ظاهر می شوند و ادامه می یابند، لازم است که با پزشک مشورت کنید. مسائل جدی مانند تومور عصب شنوایی را می توان با روش های تصویربرداری تکمیلی شناسایی کرد.

اگر از دندان قروچه رنج می برید اجازه ندهید ادامه پیدا کند. با دندانپزشک خود مشورت کنید، ممکن است برای کاهش اصطکاک، یک قرص آرام بخش شبانه تجویز کند.

منبع: همشهری

منبع: فرارو
انتشار: 30 فروردین 1402 بروزرسانی: 30 فروردین 1402 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 1422

به "دلیل وزوز مداوم گوش چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل وزوز مداوم گوش چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید