جزئیات پروتکل های بهداشتی برای بازگشایی مدارس

به گزارش زرین گراف، بنا بر اعلام وزارت آموزش و پرورش بازگشایی مدارس از 15 شهریورماه با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی و نسبت به شرایط استان ها شروع می گردد.

جزئیات پروتکل های بهداشتی برای بازگشایی مدارس

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل استرالیا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری خبرنگاران، بر اساس آخرین تصمیمات اتخاذ شده از 15 شهریور سال تحصیلی جدید آغاز خواهد شد. آغاز سال تحصیلی لزوما به معنای بازگشایی فیزیکی مدارس نیست بلکه به معنای آغاز جریان آموزش است.

بسیاری از خانواده ها دغدغه حضور همه دانش آموزان در مدرسه از 15 شهریور با توجه به شیوع کرونا را دارند که در این زمینه آموزش و پرورش تابع تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا است. جریان آموزش آغاز خواهد شد و یا به صورت حضوری خواهد بود و یا به شکل ترکیبی حضوری مجازی این آموزش ارائه خواهد شد.

بازگشایی مدارس قطعاً با نظر ستاد ملی مبارزه با کرونا و با در نظر دریافت شرایط استان ها انجام می گردد و در صورتی که شرایط استانی سفید باشد، مدارس در آنجا به صورت عادی و با رعایت پروتکل های بهداشتی بازگشایی می گردد؛ در صورتی که استانی در شرایط زرد یا هشدار قرار گرفته باشد نیز مدارس به صورت نیمه حضوری و حداقل سه روز در هفته تشکیل می گردد؛ اما مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش استان درباره شیوه برگزاری کلاس ها در سال تحصیلی آینده می گوید:

در صورتی که استانی در شرایط قرمز قرار داشته باشد، کلاس های درس در آنجا به صورت مجازی برگزار می گردد.

درباره حضوری یا غیرحضوری بودن کلاس ها در سال آینده نمی توانیم قاطعانه نظری را اعلام کنیم. ما با توجه به قرمز بودن شرایط یا جز آن، سناریوهای مختلفی را برای سال آینده پیش بینی نموده ایم.در حالت عادی و شرایط سفید، مدارس باز خواهند بود، اما این حالت احتمال ضعیفی دارد.

در حالت های دیگر ما باید به این سمت برویم که کل فعالیت مدارس یا به صورت مجازی باشد، یا به صورت زوج و فرد. در شرایط قرمز مدارس به صورت مجازی به فعالیت خود ادامه خواهند داد

اما در شرایط زرد به صورت زوج و فرد خواهد بود. یعنی دانش آموز در روزهای هفته، یک روز فعالیت حضوری و یک روز در هفته فعالیت غیر حضوری و مجازی داشته باشد. آن هم به این صورت که عده ای در روزهای زوج و عده ای دیگر در روزهای فرد حضور یابند، تا بتوانیم تراکم حضور دانش آموزان را در مدارس کم کنیم.

دستورالعمل بهداشتی برای بازگشایی مدارس

ضدعفونی کردن سطوح دو بار در روز

سطوحی که توسط افراد زیادی لمس می شوند نرده ها، دستگیره های درب و پنجره، میز و جایگاه ها، لوازم ورزشی و ابزار یاری آموزشی باید حداقل روزی دو مرتبه تمیز و بر اساس دستورالعمل های ابلاغ شده گندزدایی شوند و تهویه مناسب در تمام نقاط ساختمان برقرار باشد.

آبخوری، دستشویی ها و توالت ها روزانه حداقل دو بار در طول ساعات کار مدرسه و یک بار در انتهای کار مدرسه یا انتهای نوبت بر اساس دستورالعمل های ابلاغ شده گندزدایی شوند.

مدارس باید دارای آب آشامیدنی سالم، وسایل بهداشتی، صابون مایع و محلولهای مناسب ضدعفونی نماینده و امکانات مدیریت زباله باشند و دستورالعمل های بهداشت محیط و گندزدایی را رعایت نمایند.

دپوی دو هفته ای مواد ضدعفونی نماینده و صابون مایع در مدارس

مدرسه باید دارای لوله کشی صابون مایع و سطل زباله درب دار مجهز به کیسه زباله باشد در صورت نبود لوله کشی صابون مایع از بطری های صابون مایع استفاده گردد. تأمین و دپوی حداقل دو هفته ای مواد ضدعفونی نماینده، صابون مایع، دستکش، ماسک و دستمال کاغذی از دیگر الزامات جهت بازگشایی است.

در صورت امکان ژل ضدعفونی نماینده دست در کلاس ها قرار گیرد

مدرسه باید قوانین شستشوی مرتب و مکرر دست با آب تمیز و صابون مایع و استفاده از محلول الکل یا ژل ضدعفونی نماینده دست را برای معلمان، کارکنان و دانش آموزان اعمال کند در صورت امکان ژل یا محلول با پایه الکل ضدعفونی نماینده دست را در همه کلاس های درس قرار دهد. هر یک از معلمان بهتر است محلول ضدعفونی نماینده شخصی داشته باشند.

در مناطق محروم آب آشامیدنی سالم برای دانش آموزان فراهم گردد. دانش آموزان لیوان کاغذی یکبار مصرف و دستمال به همراه داشته باشند. دانش آموزان بهتر است در صورت استفاده از سرویس ایاب و ذهاب عمومی از ماسک و دستکش استفاده نمایند.

ماژیک وایت برد مورد استفاده معلمان و دانش آموزان جدا باشد، بهتر است در صورت امکان دانش آموزان یک ماژیک وایت برد شخصی به همراه داشته باشد.

بهتر است معلمان لیوان کاغذی یکبار مصرف و دستمال کاغذی به همراه داشته باشند.

دانش آموزان باید از لوازم تحریر شخصی استفاده نمایند ترجیحا وسایل دانش آموزان در مدرسه بماند و دانش آموزان باید تا حد امکان کمترین وسایل را بین خانه و مدرسه جابجا کند.

در مورد شستشوی حتی الامکان روزانه لباس مدرسه دانش آموزان و وارد کردن آن به فضای عمومی خانه به والدین تاکید گردد.

تمام دانش آموزان باید از ماسک و دستکش استفاده نمایند

در مدت زمان حضور در مدرسه تمام معلمان و کارکنان باید از ماسک معمولی و دستکش استفاده نمایند.

مواجهه چهره به چهره کارکنان کاهش یابد و سعی گردد از تماس تلفنی و استفاده از شبکه های اجتماعی برای برگزاری جلسات حتی برای کارکنانی که در داخل یک ساختمان هستند استفاده گردد در صورتیکه مواجهه چهره به چهره کادر اداری و معلمان مدرسه با یکدیگر ناگزیر باشد در حداقل زمان ممکن و با رعایت فاصله ایمنی حداقل یک تا دو متر برگزار گردد.

تجمع در محیط های خاص مدرسه انجام نگردد

تماس افراد با یکدیگر مانند دست دادن و روبوسی کردن ممنوع گردد؛ تجمع در محیط های خاص مدرسه از قبیل دفتر، آبدارخانه، اتاق های کپی، اتاق های کار عملی و آزمایشگاهی انجام نگردد.

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 10 آبان 1399 بروزرسانی: 10 آبان 1399 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 412

به "جزئیات پروتکل های بهداشتی برای بازگشایی مدارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات پروتکل های بهداشتی برای بازگشایی مدارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید