این بیماری مرموز خرس ها را مهربان می کند!

به گزارش زرین گراف، یک بیماری عصبی مرموز در خرس های سیاه جوان کالیفرنیایی باعث می شود رفتاری شبیه به سگ های خانگی داشته باشند و با انسان ها محبت آمیز رفتار کنند.

این بیماری مرموز خرس ها را مهربان می کند!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از لایوساینس، اگرچه این اختلال به نظر بامزه می رسد اما این رفتار غیرطبیعی شانس زنده ماندن آن ها در حیات وحش را به طرز چشمگیری کاهش می دهد. به نظر می رسد این خرس ها که حدودا یک ساله هستند از نوعی التهاب مغز رنج می برند. این التهاب توسط ویروس، باکتری، قارچ و انگل ایجاد می شود و همچنین می تواند ناشی از پاسخ خودایمنی باشد. اما دامپزشکان دقیقا نمی دانند علت ایجاد این مشکل چیست و با چه سرعتی در حال گسترش در میان حیوانات است. علائم این بیماری شامل تورم سر، بی حالی، لرزش عضلات، تشنج، حرکت دایره وار، کاهش وزن قابل توجه و به طور عجیبی نترسیدن از انسان ها است.

آن برایانت(Ann Bryant) مدیر اجرایی اتحادیه BEAR که در نجات خرس های بیمار نقش داشته می گوید: خرس های بیمار توجه ما را به خود جلب کردند زیرا به صورت محبت آمیز و صلح آمیز به انسان ها نزدیک می شدند و رفتار تهاجمی نداشتند. رفتار آن ها بیشتر شبیه به سگ ها بود تا خرس.

طبق گفته دپارتمان شیلات و حیات وحش کالیفرنیا(CDFW): در سال گذشته چهار مبتلای جدید یافت شده است که بیشترین تعداد ابتلا از زمانی که این بیماری کشف شد یعنی سال 2014 است. جمعیت خرس های سیاه در کالیفرنیا افزایش داشته و از 10 تا 15 هزار در سال 1982 امروزه به 30 تا 40 هزار عدد رسیده است. بنابراین دامپزشکان نگران تاثیرات این بیماری بر روی جمعیت این حیوانات نیستند.

خرس های جوان نترس

اگرچه موارد ابتلا به التهاب مغز کم است اما علائم آن تشخیص مبتلایان را ساده کرده است.

برایانت به لایوساینس گفت: اولین موردی که من نجات دادم در مارس 2018 به این بیماری مبتلا شده بود. این خرس وارد یک مدرسه شده و به یک کلاس درس رفت و در میان دانش آموزان نشست و رفتاری محبت آمیز مانند یک سگ داشت.

در سال 2019 مورد دیگری در یک فیلم ضبط شده دیده شد که سعی می کرد بر روی یک تخته اسکی(اسنوبورد) رفته و در کنار صاحب آن قرار گیرد. این خرس جوان از صاحب اسنوبورد و دوستانش ساندویچ گرفت و با آن ها بازی کرد و در نهایت نجات داده شد. اگرچه رفتار محبت آمیز خرس ها به این معنا نیست که کنار آن ها بودن برای انسان ها بی خطر است.

برایانت می گوید: اینکه خرس ها به افراد نزدیک می شوند و افراد با آن ها مانند یک حیوان اهلی رفتار می کنند می تواند خطرناک باشد. من احساس خوبی به اینکه افراد این خرس ها یا هر خرس دیگری را کنترل کنند ندارم. هر کسی که خرسی با علائم التهاب مغز مشاهده می کند باید آن را به دپارتمان شیلات و حیات وحش کالیفرنیا گزارش دهد.

این دو خرس اکنون در مراکز مراقبت زندگی می کنند. جایی که دائما تحت مراقبت پزشکی برای التهاب مغز هستند اما بسیاری از خرس ها این شانس را ندارند.

به گفته روزنامه Sacramento Bee جدیدترین خرس مبتلا به این بیماری در ماه فوریه یافت شد. در حالی که پشت یک کامیون پارک شده افتاده بود، به میزان زیادی وزن از دست داده بود و بدنش را کک فرا گرفته بود و به دلیل شرایط فیزیکی نامناسب مجبور به خلاص کردن آن شدند.

متاسفانه این سرنوشت غم انگیز برای بسیاری از خرس های بیمار می افتد. آن ها نمی توانند از خودشان مراقبت کنند و به نظر می رسد مادرانشان آن ها را رها می کنند.

آیا تعداد مبتلایان در حال افزایش است؟

دامپزشکان دپارتمان حیات وحش نوادا(NDOW) برای اولین بار در سال 2014 بیماری التهاب مغز را در خرس های اطراف دریاچه تاهو(Tahoe) در مرز کالیفرنیا کشف کردند. از آن زمان تا به امروز هشت مورد در کالیفرنیا ثبت شده است. اگرچه تعداد واقعی ممکن است بیشتر از این باشد. نیمی از موارد تایید شده متعلق به سال گذشته بودند اما این موضوع لزوما به معنای افزایش تعداد مبتلایان نیست.

برایانت می گوید: من معتقدم تعداد آن ها در حال افزایش نیست بلکه مطالعات بیشتری در حال انجام است و ما از این موضوع آگاه تریم.

او افزود: به نظر نمی رسد بیماری از خرسی به خرس دیگر منتقل شود و این موضوع دلگرم کننده ای است اما محققان هنوز نمی دانند علت ایجاد آن چیست و ندانستن علت آن نگران کننده است.

منشا ناشناخته

خرس های بیمار به آزمایشگاه تحقیقات دپارتمان شیلات و حیات وحش کالیفرنیا منتقل می شوند جایی که یا مورد درمان قرار می گیرند و یا به احتمال بیشتر به دلیل شرایط فیزیکی نامناسب مورد اتانازی قرار می گیرند.

براندون مونک(Brandon Munk)، دامپزشک ارشد حیات وحش در آزمایشگاه تحقیقات دپارتمان شیلات و حیات وحش کالیفرنیا به لایوساینس گفت: خرس هایی که می میرند یا مورد اتانازی قرار می گیرند برای بررسی علت مرگ کالبدشکافی می شوند. ارزیابی بافت ها نشان می دهد که آیا حیوان دچار التهاب مغز بوده یا خیر.

اگرچه دامپزشکان می توانند بیماری را تشخیص دهند اما تشخیص علت بیماری التهاب مغز بسیار دشوارتر است.

مونک گفت: التهاب مغز باعث ایجاد علائم می شود اما فراتر از آن سازوکارهای تعیین دیگری که در آن نقش دارند را نمی دانیم.

عوامل بیماری زای شناخته شده ای وجود دارند اما هیچ کدام تا به امروز تایید نشده اند.

مونک افزود: ما پنج ویروس جدید در خرس های سیاه پیدا کرده ایم که می توانند عوامل احتمالی التهاب مغز باشند. ما همچنین در حال کار با یک آزمایشگاه تحقیقاتی هستیم تا یک انگل را به عنوان علت بیماری بررسی کنیم. اگرچه ممکن است بیش از یک عامل بیماری زا مسئول التهاب مغز باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 30 فروردین 1400 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 754

به "این بیماری مرموز خرس ها را مهربان می کند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این بیماری مرموز خرس ها را مهربان می کند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید