30 درصد جامعه کبد چرب دارند ، راهکارهای پیشگیری از ابتلا

به گزارش زرین گراف، رئیس انجمن گوارش و کبد استان فارس گفت: بسیاری از عملکردهای فیزیولوژی بدن توسط میکروبیوتاها (میکروب هایی طبیعی روده) کنترل می شود و علاوه بر دستگاه گوارش، می توانند بر عملکرد مغز و سیستم عصبی مرکزی تاثیر بگذارند.

30 درصد جامعه کبد چرب دارند ، راهکارهای پیشگیری از ابتلا

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری مهر، علیرضا هاشمی، به مناسبت هفته سلامت گوارش، درباره تاثیر میکروب های طبیعی روده بر ایجاد برخی از بیماری های مغزی، گفت: میکروارگانیسم هایی که به صورت هم زیست در دستگاه گوارش و عمدتاً در روده انسان زندگی می کنند میکروبیوتای رودهای نامگذاری شده اند که عمدتاً تعداد آنها به ده ها تریلیون می رسد و هزار نوع باکتری را شامل می شود.

وی افزود: بسیاری از عملکردهای فیزیولوژی بدن توسط میکروبیوتاها کنترل می شود و علاوه بر دستگاه گوارش این میکروارگانیسم ها می توانند بر عملکرد مغز و سیستم عصبی مرکزی اثر بگذارند.

بیماری کبد چرب، چگونگی ابتلا و راه های پیشگیری

رئیس انجمن گوارش و کبد استان فارس ادامه داد: میکروبیوتای روده ای علاوه بر اینکه در دستگاه گوارش تاثیر می گذارد عامل تأثیرگذاری بر تغییر رفتار، خلق و خوی افراد نیز است و حتی از پیشرفت بیماری های عصبی مانند ام اس، اوتیسم، آلزایمر و پارکینسون پیشگیری می کند به صورتی که از طریق سیستم عصبی روده ای و تحریک سیستم ایمنی سبب تولید مواد واسطه ای می شود.

وی گفت: تغذیه نامناسب، استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک ها، استرس، اضطراب و افسردگی موجب به هم خوردگی میکروبایوتای روده ای می شود که عاملی مهم در تشدید بیماری های عصبی خواهد شد.

رئیس انجمن گوارش و کبد استان فارس در ادامه با اشاره به اینکه یکی از بیشترین دلایل مراجعات مردم به پزشکان به دلیل مسائل گوارشی از جمله سوء هاضمه و رفلاکس اسیدی معده به مری است، گفت: یبوست، اسهال حاد، مسائل کبدی از جمله هپاتیت بی و سی و هپاتیت خود ایمن همچنین کبدچرب از دیگر مسائل شایع گوارشی در کشور محسوب می شود.

هاشمی گفت: حدود 25 تا 30 درصد افراد جامعه مبتلا به کبد چرب هستند، در حالی که این بیماری کاملاً قابل پیشگیری است و با اصلاح سبک زندگی، تغذیه مناسب و فعالیت بدنی می توان تا حدود زیادی از ابتلا به آن جلوگیری کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 222

به "30 درصد جامعه کبد چرب دارند ، راهکارهای پیشگیری از ابتلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "30 درصد جامعه کبد چرب دارند ، راهکارهای پیشگیری از ابتلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید