کشف سیاه چاله ای 50 برابر کهکشان خود!ستاره شناسان جت سیاه چاله ای را کشف کردند که 50 برابر بزرگ تر از کهکشان خود است.

به گزارش زرین گراف، ایسنا نوشت: محققان دانشگاه سیدنی غربی در مطالعه اخیرشان یکی از بزرگترین جت سیاهچاله های آسمان را کشف کردند.

کشف سیاه چاله ای 50 برابر کهکشان خود!ستاره شناسان جت سیاه چاله ای را کشف کردند که 50 برابر بزرگ تر از کهکشان خود است.

ستاره شناسان جت سیاه چاله ای را کشف کردند که 50 برابر بزرگ تر از کهکشان خود است.

این سیاهچاله، جت هایی تا فاصله بیش از یک میلیون سال نوری و با سرعت زیاد تقریبا برابر با سرعت نور از خود به بیرون پرتاب می نماید.

کهکشان آن که NGC2663 نام دارد در فاصله 93 میلیون سال نوری از ما قرار گرفته است و یکی از همسایه های کیهانی ما محسوب می گردد. اگر کهکشان ما یک خانه بود، NGC2663 یک یا دو خانه دورتر بود.

با نگاه کردن به نور ستارگان آن با یک تلسکوپ معمولی، می توان شکل بیضوی آن که دارای ستارگانی تقریبا 10 برابر تعداد ستاره های کهکشان راه شیری خودمان است را مشاهده کنیم.

در این مطالعه محققان با استفاده از آرایه مسیریابی کیلومتر مربع استرالیایی موسوم به اسکاپ(ASKAP) امواج رادیویی یک جت ماده را که به وسیله یک سیاهچاله مرکزی از این کهکشان به بیرون پرتاب می شد، مشاهده کردند. این جریان پرقدرت از مواد حدود 50 برابر بزرگ تر از خود این کهکشان است، به گونه ای که اگر چشمان ما می توانستند آن را در آسمان شب ببینند، بزرگ تر از ماه بود.

در حالی که ستاره شناسان قبلا چنین جت هایی را رصد نموده بودند اما میزان بسیار زیاد این جت ها(با وسعت بیش از یک میلیون سال نوری) آنها را به یکی از بزرگ ترین جت های شناخته شده در آسمان تبدیل نموده است. این تحقیق به وسیله ولیبور ولوویک(Velibor Velović) دانشجوی مقطع دکترا دانشگاه سیدنی غربی صورت گرفته است.

46

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 شهریور 1401 بروزرسانی: 3 شهریور 1401 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 1314

به "کشف سیاه چاله ای 50 برابر کهکشان خود!ستاره شناسان جت سیاه چاله ای را کشف کردند که 50 برابر بزرگ تر از کهکشان خود است." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سیاه چاله ای 50 برابر کهکشان خود!ستاره شناسان جت سیاه چاله ای را کشف کردند که 50 برابر بزرگ تر از کهکشان خود است."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید