هیت سینک چیست و چگونه دمای قطعات کامپیوتر را کاهش می دهد؟

به گزارش زرین گراف، یکی از مهم ترین مسائل قطعات الکترونیکی، ایجاد حرارت و گرما است که همین موضوع چالش های زیادی برای آن ها ایجاد می نماید. در این شرایط هینک سینک وارد عمل می گردد که می تواند حرارت تولیدی قطعه را جذب خود کند و در نتیجه دمای قطعه موردنظر کاهش پیدا می نماید. اما هیت سینک دقیقا چیست و چگونه کار می نماید؟

هیت سینک چیست و چگونه دمای قطعات کامپیوتر را کاهش می دهد؟

در دستگاه های الکترونیکی گرما چگونه ایجاد می گردد؟

در حال حاضر اطراف ما چندین گجت و دستگاه های الکترونیکی مختلف وجود دارد. تمام این دستگاه ها از هزاران قطعه ریز و درشت تشکیل شده اند که برای کار کردن به نیروی الکتریکی احتیاج دارند. اگرچه بخشی از این برق برای کار کردن دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد، باقی انرژی (بسته به بهینه بودن مصرف دستگاه) به صورت گرما تلف می گردد.

این دستگاه ها نمی توانند گرما را درون بدنه خود نگه دارند و باید به نحوی از دست این حرارت تولیدی خلاص شوند. برای این منظور از هیت سینک استفاده می گردد.

هیت سینک چیست؟

هیت سینک به زبان ساده قطعه ای است که در قطعات کامپیوتری مورداحتیاج تعبیه می گردد و به علت بهره گیری از مواد رسانا، می تواند گرما را به خوبی جذب کند. سپس این انرژی به وسیله هم رفت و روش های دیگر به محیط بیرون منتقل می گردد.

مکانیسم هیت سینک

هیت سینک ها از مواد رسانای حرارتی (معمولا آلومینیوم) ساخته می شوند. آلومینیوم در مقایسه با سایر مواد رسانای حرارتی مانند نقره و طلا، فلز بسیار مقرون به صرفه تری محسوب می گردد.

گرمای یک محفظه نسبتا کوچک الکترونیکی به وسیله یک صفحه فلزی مسطح به وسیله رسانایی جذب می گردد. معمولا برای تسهیل این روند، معمولا یک خمیر حرارتی بین پوشش بیرونی دستگاه الکترونیکی و هیت سینک قرار می گیرد. با استفاده از این نوع خمیرها، این دو قطعه می توانند تماس فیزیکی بهتری داشته باشند.

یک هیت سینک با حداقل مقاومت پخش تضمین می نماید که گرما تقریبا به طور مساوی روی صفحه و باله ها توزیع گردد. البته اینکه میزان هیت سینک با توجه به حرارت تولیدی باید چقدر باشد، موضوع بسیار پیچیده ای است که در این مقاله نمی توانیم به آن بپردازیم.

در طرف دیگر هیت سینک، باله های فلزی برای انتقال بهتر گرما مورد استفاده قرار می گیرند. بین باله ها فاصله وجود دارد تا از این طریق هوا جریان پیدا کند و در نتیجه حرارت این باله ها پایین بیاید.

خنک شدن طبیعی در برابر استفاده از فن ها

در نهایت گرمای پخش شده بین باله های هیتک سینک ها یا با استفاده از فن یا با بهره گیری از همرفت طبیعی جریان پیدا می نماید. همرفت طبیعی فرآیندی است که در آن هوای محیط با استفاده از جریان طبیعی سیال، یعنی عدم اعمال فشار به وسیله منبع خارجی، انرژی گرمایی را از باله های سینک حرارتی می برد. در این روش، فرایند انتقال گرما بسیار کند صورت می گیرد.

اما در صورت استفاده از فن، سرعت این فرایند بسیار بیشتر می گردد و در نتیجه گرمای تولیدی با سرعت بیشتری به بیرون از کیس کامپیوتر راه پیدا می نماید.

سخن آخر

هیت سینک یکی از قطعات حیاتی کامپیوترها محسوب می گردد و بدون آن ها، با مسائل زیادی روبرو می شوید. اگرچه در این مطلب به هیت سینک های موجود در کامپیوترها پرداختیم، اما همین رویکرد در دیگر دستگاه های الکترونیکی هم استفاده می گردد و فقط شاید در بعضی جزئیات از رویکرد های متفاوتی استفاده نمایند.

همانطور که گفتیم برای هیت سینک در کامپیوتر، خمیر حرارتی سیلیکون اهمیت بسیار زیادی دارد که هر چند وقت یک بار بهتر است خمیر استفاده شده را تعویض کنید. خوشبختانه در خبرنگاران از بین ده ها خمیر حرارتی مختلف می توانید دست به انتخاب بزنید که برای مشاهده این محصولات می توانید روی لینک زیر کلیک کنید.

منبع: Make Use Of

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 17 آبان 1401 بروزرسانی: 17 آبان 1401 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 1350

به "هیت سینک چیست و چگونه دمای قطعات کامپیوتر را کاهش می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیت سینک چیست و چگونه دمای قطعات کامپیوتر را کاهش می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید