هفدهمین سالگرد اشغال بغداد و ادامه حضور اشغالگر آمریکایی

به گزارش زرین گراف، نهم آوریل، هفدهمین سالگرد اشغال پایتخت عراق به دست آمریکاست. با وجود سرنگون شدن رژیم صدام و اثبات دروغ بودن بهانه حمله به عراق، آمریکا همچنان در عراق است و برای تقویت حضور خود تقلا می نماید.

هفدهمین سالگرد اشغال بغداد و ادامه حضور اشغالگر آمریکایی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، امروز هفدهمین سالگرد سقوط بغداد به دست اشغالگران آمریکایی است. حمله آمریکا به عراق علاوه بر هزینه های سرسام آور مالی و سیاسی برای واشنگتن عظیم ترین فاجعه و مصیبت را برای مردم عراق رقم زد تا جایی که پیامدهای این تجاوز تا به امروز نیز گریبان گیر این مردم است.

آمریکا با وجود خروج از عراق در سال 2011 که تحت فشار مقاومت مردم این کشور در قبال تمدید حضور اشغالگران، صورت گرفت، در سال 2014 به بهانه مبارزه با داعش بار دیگر وارد این کشور شد و تا به امروز با وجود شکست داعش و مخالفت دولت و مجلس و مردم این کشور، همچنان حضور دارد و به هیچ وجه حاضر به از دست دادن موقعیت استراتژیک خود در عراق نیست.

احمد البهنساوى در یادداشتی در پایگاه خبری مصری الوطن درباره هفدهمین سالگرد سقوط بغداد نوشت: همان گونه که اشغال عراق آمریکا به بهانه ضعیف وجود سلاح های هسته ای و کشتار جمعی در این کشور، بسیار عجیب بود و واشنگتن هرگز نتوانست این ادعا را ثابت کند، اسامی متعددی برای این حمله و توصیف این اشغالگری بیان شد مانند حمله آمریکا به عراق، نبرد سرنوشت ساز، جنگ سوم خلیج [فارس]، جنگ عراق، اشغال عراق، جنگ آزادسازی عراق، جنگ آزادی عراق.

صرف نظر از اسامی که برای این حمله در نظر گرفته شد، 17 سال پیش، نیروهای آمریکایی طی یک عملیات نظامی که از 19 مارس شروع و تا اول ماه می ادامه داشت، عراق را اشغال کردند و در روز 9 آوریل، با یاری کشورهایی مثل بریتانیا، استرالیا و سایر همپیمانان خود، موجب سقوط بغداد، پایتخت این کشور شدند.

این جنگ خسارات جانی زیادی برای شهروندان عراق در طول تاریخ این کشور و حتی برای ارتش آمریکا به دلیل مقاومت عراقی ها، به همراه داشت. در نهایت این اشغالگری به طور رسمی در 15 دسامبر 2011 با پایین آمدن پرچم آمریکا در بغداد و خروج آخرین نظامی آمریکایی در 18 دسامبر همین سال به سرانجام رسید.

به ادعای جرج دبلیو بوش رئیس جمهور وقت آمریکا و تونی بلر نخست وزیر وقت بریتانیا، ماموریت نیروهای ائتلاف را خلع سلاح عراق از اسلحه کشتار جمعی و متوقف کردن صدام در حمایت از تروریسم و آزادسازی ملت عراق گفتند.

اشغال عراق با همین نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا شروع شد و ساختار آن با ائتلاف مربوط به جنگ دوم خلیج فارس بسیار متفاوت بود. زیرا تشکیل این ائتلاف بسیار سخت بود و بر اساس وجود جبهه های داخلی مختلف در عراق از شیعه به رهبری شخصیت های دینی در جنوب کشور گرفته تا نمودها در شمال به رهبری جلال طالبانی و مسعود بارزانی تشکیل شد. 98 درصد نیروهای نظامی این ائتلاف از نیروهای آمریکایی و انگلیسی بود..

بهانه وجود سلاح کشتار جمعی در عراق از بارزترین بهانه ها و توجیه هایی بود که دولت آمریکا از زبان کالین پاول وزیر خارجه وقت آمریکا در سازمان ملل و شورای امنیت تکرار می شد. این در حالی بود که هانس بلیکس بازرس ارشد سابق سازمان ملل در عراق پیش از جنگ تاکید نموده بود که تیم بازرسان او، هیچ سلاح هسته ای، شیمیایی یا بیولوژیکی در عراق نیافته اند و تنها موشک های تاکتیکی و دوربردی که برد آنها فراتر استاندارد سازمان ملل است، در عراق وجود دارد. نام این موشک ها الصمود بود و صدام با نابودی و انهدام این موشک ها از سوی تیم بلیکس به منظور سرانجام یافتن منازعه به وجود آمده موافق نموده است.

پس از سقوط بغداد، رئیس جمهور آمریکا یک تیم بازرسی به ریاست دیوید کی اعزام کرد و وی نیز طی گزارشی در سوم اکتبر 2003 به او گفت: تا به امروز هیچ سلاح کشتار جمعی در عراق نیافته است. دیوید کی سپس در نشست سنای آمریکا گفت: به اعتقاد من، ما اوضاع عراق را در مقایسه با قبل از شروع حمله و جنگ، خطرناک تر کردیم.

در ژوئن 2004، در اقدامی بی سابقه، بیل کلینتون رئیس جمهور وقت آمریکا در مصاحبه با مجله تایمز گفت که ما می بایست پیش از حمله به عراق، به هانس بلیکس رئیس سابق بازرسان سازمان ملل در عراق اجازه می دادیم کارش را تمام کند. این اظهارات با واکنش جرج بوش پسر همراه شد و وی در دوم آگوست همین سال گفت: حتی اگر پیش از شروع جنگ، آنچه را که اکنون درباره عدم وجود سلاح های کشتار جمعی در عراق می دانم، می دانستم باز وارد این کشور می شدم.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 11 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 108

به "هفدهمین سالگرد اشغال بغداد و ادامه حضور اشغالگر آمریکایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفدهمین سالگرد اشغال بغداد و ادامه حضور اشغالگر آمریکایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید