قدرت انتشار کرونا ویروس در شکل جدید چند برابر شده است

به گزارش زرین گراف، به گزارش خبرنگاران، دکتر رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در صفحه اینستاگرامی خود در خصوص کرونا ویروس مطلبی منتشر کرد.

قدرت انتشار کرونا ویروس در شکل جدید چند برابر شده است

مطلب منتشر شده به شرح زیر است:

تحقیقات جدید حاکی از آن است که ویروس کرونا در یک جهش جدید از فرم D614 به G614 تغییر شکل داده است. یافته های جدید دکتر کوربر از آزمایشگاه ملی لس آلاموس و همکارانش تحت عنوان Tracking changes in SARS-CoV-2 Spike: evidence that D614G increases infectivity of the COVID-19 virus که به تازگی در مجله Cell منتشر شده است، نشان می دهد ویروس کرونا، تحت تاثیر این تغییر کوچک اما موثر، بسیار راحت تر به سلول ها وصل شده و به آنها ورود کرده و در دستگاه تنفسی فوقانی - بینی، سینوس ها و گلو سریع تر تکثیر می شود.

پژوهشگران در این مطالعه علاوه بر اینکه توالی ژنتیکی بیشتری را بررسی کرده اند، آزمایشاتی را نیز روی حیوان، انسان و سلول ها انجام داده اند.

جهش جدید ویروس کرونا از فرم D614 به G614 که در اروپا شناسایی شده و به نقاط دیگر گسترش یافته، پروتئین SPIKE را که مسئول ورود ویروس به داخل سلول ها است، تحت تاثیر قرار داده است.

این جهش، برای اولین بار در اوایل ماه آوریل مورد توجه تیم مطالعاتی قرار گرفت و آنها الگویی مشابه در سطوح مختلف جغرافیایی (ملی، منطقه ای، شهری و محلی) مشاهده کردند.

به گفته دکتر دیوید مونتفیور از محققان این مطالعه، این جهش، عفونی بودن نسخه جدید ویروس را 3 تا 9 برابر کرده است.

جهش ویروس کرونا به فرم جدید، به خوبی نشان می دهد که این ویروس یک دشمن نیرومند است، اما خوشبختانه داده های بالینی تیم تحقیقاتی دکتر کوربر و همکارانش حاکی است که با وجود عفونی تر شدن ویروس، شدت بیماری یا کشندگی آن در فرم جدید، بیشتر از فرم اولیه نشده است.

محققان تاکید کرده اند با توجه به اینکه شکل جدید ویروس سریع تر از فرم اولیه آن منتقل خواهد شد، خواه این نتیجه گیری در نهایت تایید شود یا خیر، این تغییر، ارزش توصیه های لازم شامل استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی را نشان می دهد.

تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود که آیا این جهش جدید باعث ایجاد تغییراتی در فرایند همه گیری بیماری کووید 19 خواهد شد یا نه؟

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 308

به "قدرت انتشار کرونا ویروس در شکل جدید چند برابر شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدرت انتشار کرونا ویروس در شکل جدید چند برابر شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید