خبرنگاران دیپلمات روس: انقضای محدودیت تجارت تسلیحات علیه ایران بخشی از قطعنامه 2231 است

به گزارش زرین گراف، تهران- خبرنگاران- سفیر و نماینده دایم روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین، با بیان اینکه آنچه علیه ایران وضع شده محدودیت تجارت تسلیحات است نه تحریم، تاکید نمود که انقضای این محدودیت بخشی از قطعنامه 2231 است.

خبرنگاران دیپلمات روس: انقضای محدودیت تجارت تسلیحات علیه ایران بخشی از قطعنامه 2231 است

میخائیل اولیانوف بامداد سه شنبه در پیغامی توییتری نوشت: بعضی کوشش می نمایند که انقضای محدودیت تجارت تسلیحات علیه ایران را (که قانونا و عملا چیزی نیست که ما تحریم تسلیحاتی می خوانیم)، چیزی مثل فاجعه نشان دهند.

اولیانوف با اشاره به انقضای این محدودیت خرید و فروش سلاح علیه ایران در 18 اکتبر (27 مهرماه امسال)، اضافه نمود: در واقع این [مساله] فقط به معنای اجرای یکی از مفاد قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

دیپلمات روس پیشتر در پیغام توییتری دیگری با اشاره به پیشنهاد ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه برای برگزاری نشست فوق العاده شورای امنیت با حضور ایران و آلمان برای حل تنش در خلیج فارس، نوشت: ایالات متحده پیشنهاد رییس جمهوری پوتین... را رد کرد.

وی ادامه داد: با این حساب، دو رویکرد رقیب در قبال مسائل منطقه وجود دارد؛ رویکرد روسی که هدف آن گفت وگو و امنیت جمعی است و رویکرد آمریکایی که مبتنی بر فشار حداکثری و سیاست یکجانبه گرایانه است.

آمریکا هفته گذشته قطعنامه ای را ارائه داد که حاوی 15 بند مقدماتی و 35 بند عملیاتی در مجموع 13 صفحه بود و گفته می شد که شامگاه دوشنبه در دستور شورا قرار خواهد گرفت اما این اتفاق نیفتاد و سه شنبه اعلام شد آمریکا این قطعنامه را تغییر داده و متنی را ارائه داده است که تنها 2 بند مقدماتی و 2 بند عملیاتی دارد، هرچند که هدف یکی است.

آمریکایی ها به این دلیل قطعنامه خود را اصلاح نموده و تنها خواهان تمدید محدودیت فعلی مندرج در قطعنامه 2231 شورای امنیت شدند که کاملاً یقین پیدا کردند هیچ یک از اعضای شورای امنیت با متن آنها موافق نیستند.

با وجود کوشش های چندماه دولت ترامپ برای تمدید این محدودیت ها علیه ایران، قطعنامه آمریکا با 11 رای ممتنع و دو رای مخالف چین و روسیه به سختی شکست خود و باعث سرافکندگی واشنگتن حتی در میان متحدان خود شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 15 مهر 1399 بروزرسانی: 15 مهر 1399 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 360

به "خبرنگاران دیپلمات روس: انقضای محدودیت تجارت تسلیحات علیه ایران بخشی از قطعنامه 2231 است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران دیپلمات روس: انقضای محدودیت تجارت تسلیحات علیه ایران بخشی از قطعنامه 2231 است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید