از مناظره های انتخاباتی آمریکا برای 1400 عبرت بگیریم

به گزارش زرین گراف، خبرنگاران:مهدی فضائلی فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به مناظره های انتخاباتی آمریکا نوشت:در کنار نقد رفتار زشت و فضاحت بار ترامپ و بایدن که انعکاسی از واقعیت کنونی آمریکاست باید از آن عبرت بگیریم و از هم اکنون یا سازوکار ابتکاری و مناسب را برای انتخابات 1400 طراحی کنیم.

از مناظره های انتخاباتی آمریکا برای 1400 عبرت بگیریم

به عبارت دیگر، آن چه بیش از هر چیز در مناظره های تلویزیونی برای نامزدها اهمیت دارد نه بیان حقیقت بلکه ارائۀ تصویری جذاب از خود به مخاطب و مغلوب کردن رقیب یا اِسکات خصم است.

این روزها بار دیگر مقوله مناظره های انتخاباتی با اولین مناظره ترامپ و بایدن که بدترین مناظره تاریخ آمریکا لقب گرفت برجسته شد؛ مناظره ای که به قول ریچارد هاس، رئیس شورای روابط خارجی آمریکا، بر سیاست خارجی آمریکا تأثیرگذار بود و جایگاه آمریکا در جهان را بیش از پیش تضعیف کرد و اعتماد به نفس آمریکایی ها را پایین تر آورد و با عقب نشینی و انحطاط دموکراتیک، آمریکا را به سوی جهانی #پساـ آمریکا نزدیک کرد!

سخن اصلی این نوشتار، بررسی و تجزیه و تحلیل مناظره های انتخاباتی یا مناظره ترامپ و بایدن نیست بلکه هشدار و توجهی است به نامزدها و متصدیان انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال 1400.

مناظره های انتخاباتی میان نامزدهای ریاست جمهوری در ایران نیز از سال 1388 و طوفانی یا صریح تر بگویم، غیر اخلاقی آغاز شد!

این مناظره ها پس از آن نیز ادامه پیدا کرد و در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 نیز با تأثیرات بسیار بدی طی شد.

از مناظره کنندگان نظام باطل آمریکا انتظاری نیست اما در ایران اسلامی و برای دستیابی به مسؤولیت رئیس دولت اسلامی چنین رفتارهایی به هیچ وجه قابل پذیرش نیست.

در فرهنگ اسلامی ما جدال احسن مورد توجه و تأکید است اما چنین مناظره هایی مصداق جدل غیر احسن است که از جهت محتوا مرکب است از مقدمات باطلِ فاسد و از جهت روش ، برخلاف جدل احسن که همراه است با ملایمت و مدارا، جدلی است همراه با درشتی و خشونت و توأم با لجاج و ستیز. این گونه جدل که به گفته برخی درواقع چاره اندیشی یا حیله ای است باطل، به قول مرحوم علامه طباطبایی، یا اِحیای باطل است یا اِحیای حق با کشتن حقی دیگر!

بنابراین در کنار نقد رفتار زشت و فضاحت بار ترامپ و بایدن که انعکاسی از واقعیت کنونی آمریکاست باید از آن عبرت بگیریم و از هم اکنون یا سازوکار ابتکاری و مناسب دیگری را برای انتخابات 1400 طراحی کنیم و یا با ضوابط و آیین نامه ای متقن، شرایط مناظره هایی متفاوت را فراهم نماییم.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 15 آبان 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 424

به "از مناظره های انتخاباتی آمریکا برای 1400 عبرت بگیریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از مناظره های انتخاباتی آمریکا برای 1400 عبرت بگیریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید